If you haven’t registered for the German Holiday Treats that Will Delight Your Taste Buds and Impress Your Friends on December 6th — time is running out! You will be learning from Cate Brubaker, a blogger at International Desserts.
The class is being offered only today at 3 pm ET
In this free workshop, you’ll learn how to make German rum balls as well as German mulled wine.
There are a lot of adjustments happening right now, and you might be feeling some brain fog. If that’s you, read on…
As I’ve mentioned, the amazing thing about the Ultimate Homemaking Bundle is the number of resources and the knockout value.
But this can also be overwhelming if you’re struggling just to keep up right now. That’s why the Ultimate Bundles team, who put it together, also created cheat sheets.
Each resource in the bundle has a 1-5 page CliffsNotes-style summary to go along with it, so you can cruise through the information so. much. faster. This way, you can start applying the principles to your life sooner, or you can quickly discover which particular resources you want to dive deeper into.
This post contains affiliate links. That means if you click on my link and buy something, I will earn a small commission from the advertiser at no additional cost to you. This is one of the ways I keep my site free for everyone to use!
Hi Friends,
If you’re like me, this year has been a powerful reminder that life doesn’t always go the way we want it to, and many things are out of our control.
But here’s some good news: We don’t have to give in to discouragement. We can experience happiness and productivity even in challenging circumstances.
How? Well, it takes practice.
That’s why I’m a big fan of a new resource called: The Ultimate Guide to More Joy and Less Stress.
Created by my friends at Ultimate Bundles, the guide contains 15 lessons (text & video) plus short, practical exercises to help you build a more positive, resilient mindset.
You can complete each lesson in 15 minutes or less, and you can choose how often you want to do them. Daily, weekly — it’s up to you!
Best of all, this week only, you can save 50% and get the guide for only $15 — that’s one dollar per lesson.